ДУХОВИ ЗАБРАЊЕНОГ ГРАДА

У Народној библиотеци „Илија М. Петровић“ у Пожаревцу представљена је књига „Духови забрањеног града: демистификација пада Кинеског царства“ аутора Горана Стефановића, у издању Града Пожаревца, 2017. године. Госта вечери представила је Татјана Живковић, дипломирани библиотекар саветник.

Идеја за књигу је настала приликом ауторовог стручног усавршавања у Кини, 2015. године. Своје импресије аутор је преточио у занимљиво путописно штиво обогаћено историјско-документарном грађом са биографијама највећих кинеских царева и владара од успона до пропасти Кинеског царства у другој половини 19. века. Путем видео презентације аутор је покушао да дочара важне сегменте из историје Кине и преломне тренутке као што су опијумски рат и утицај британске породице Ротшилд на пропаст једне од најнапреднијих цивилизација у 17. и првој половини 18. века. Аутор је обухватио и  савремени период развоја кинеске државе од Мао Цедунга до Си Ђипинга.