ФУНКЦИЈЕ ШКОЛСКИХ БИБЛИОТЕКА У РАЗВОЈУ КРЕАТИВНОГ ЧИТАЊА И РАЗУМЕВАЊА

Народна библиотека ,,Илија М. Петровић" Пожаревац, уз подршку Регионалног центра из Ниша, одржала је акредитовани семинар ,,Функције школских библиотека  у развоју креативног читања и разумевања'' намењен школским библиотекама, 9. октобра 2017. године. Семинар су водили проф. др Жељко Вучковић и Весна Црногорац, правница и дугогодишњи секретар Библиотекарског друштва Србије.

Циљ семинара  био је обука учесника за примену релевантних, научно утемељених метода и савремених трендова у развоју читања код ученика. Савремени трендови представљају корпус нових метода у подстицању креативног читања и разумевања прочитаног, прилагођених интересовањима и узрасту ученика (нпр. критичко читање лектире у школској библиотеци). Учесници су били упознати са функцијама школске библиотеке (према прописима из области библиотечко- информационе делатности) које утичу на учење о важности читања, на развој културе читања, те на значај књиге као основног медија за разумевање света. Потребно је да ученици, у школским библиотекама, стекну основна знања о читању у времену интернета и нових медија, о информационом читању, социо-психолошким аспектима читања у савременом свету и креативном читању. Теме о којима се говорило су:

Функције школских библиотека: образовно – васпитна; културна и информациона.

Креативно читање и разумевање: појам и значај

Савремени трендови у подстицању и развоју читања

Читање у времену интернета и нових медија

Критичко читање лектире у школској библиотеци